Jahody Vlčkovce

Fruit & Vegetable Store

Samozber jahôd


Srdečne Vás pozývame na samozber jahôd 2016!

Naša jahodová plantáž bola založená v roku 2015 na výmere 1,4 ha. Nachádza sa v katastri obce Vlčkovce medzi mestami Trnava a Sereď pri rýchlostnej komunikácii R1.
V smere zo Serede treba odbočiť na Vlčkovce, popri motoreste Eso a odbočiť na prvej odbočke doprava (na starú Sereďskú cestu).
V smere z Trnavy treba odbočiť na obec Vlčkovce a na koci obce pri motoreste Eso odbočiť doľava. Budú Vás navigovať smerové tabule, alebo zadajte naše súradnice do Vašej GPS navigácie:
N 48 ̊17̕ 49.97˝
E 17 ̊40̕ 19.90˝

Parkovanie je zabezpečené na priľahlej asfaltovej ceste, ktorá je v súčasnosti nepoužívaná.

Ponúkame Vám 5 odrôd, ktoré dozrievajú postupne od najskoršej v máji po najneskoršiu v júni, samozrejme v závislosti od počasia. Pri pestovaní jahôd uprednostňujeme bio preparáty, pesticídy požívame v minimálnom množstve. Prípravky proti burinám (herbicídy) nepoužívame vôbec, nakoľko burinu likvidujeme okopávaním. Jahody sú podstielané slamou, takže plody zostávajú po daždi čisté.

Odrody:

1. Daroyal – skorá francúzska odroda, plody krásne symetrické, výrazne lesklé a veľmi chutné. Je to odroda veľmi podobná Darselektu, od ktorého sa líši skoršou dobou zberu a sýtejším červeným sfarbením plodov. Vhodná na priamy konzum, zaváranie a zmrazovanie.
2. Karmen – poloskorá česká odroda, plody sú nadpriemerne veľké, silne aromatické, tmavo červené s výraznou dutinkou. Odroda je vhodná najmä na priamy konzum, výrobu štiav, lekváru a na zmrazovanie. Nakoľko sa jedná o starú odrodu, ktorá sa pestuje od roku 1971, je to jedna z mála jahôd, ktoré chutia ako pravé lesné jahody.
3. Darselekt – poloskorá francúzska odroda, plody sú veľké, kužeľovitého tvaru, oranžovo červenej farby. Chuť je stredne sladká a nadpriemerne aromatická. Vhodná je na priamy konzum, zaváranie a zmrazovanie. Nakoľko je to odroda s pevnejšou konzistenciou, je odolná voči otlačeniu a vydrží nám v chladničke podstatne dlhšie ako ostatné odrody.
4. Symphony – neskorá anglická odroda, plody sú veľké, vretenovitého tvaru, chuť je príjemne sladká, aromatická, oranžovo červenej farby. Plody sú všestranne použiteľné.
5. Florence – neskorá anglická odroda, ktorá vyniká veľkosťou plodov a netradičnou červeno fialovou farbou. Chuť je stredne sladká a jemne aromatická. Je všestranne použiteľná.

Postup pri samozbere je nasledovný:
1. Prinesené nádoby Vám odvážime, dostanete lístok, ktorý si uschováte
2. Pridelíme Vám riadok v ktorom budete zberať
3. Po naplnení nádob ich znovu odvážime
4. Predložíte lístok s váhou prázdnych nádob a tá Vám bude odrátaná
Ak nemáte nádoby, môžete si ich zakúpiť pri pokladni.
Samozrejmosťou je možnosť zakúpenia už nazbieraných jahôd, ktoré si môžete objednať na t.č. 0908 421 179 a prísť si ich vyzdvihnúť.

Na našu plantáž sú vítané aj Vaše detičky od 3 rokov v doprovode rodičov. Je však potrebné dávať na ne pozor, aby nešliapali po rastlinách a plodoch.

Predpokladaný termín začiatku zberu, otváracie hodiny a cenu uvedieme 10 dní pred zberom.

Tešíme sa na Vás